Terapia

Kaszel ma różne oblicza
 

prof. dr hab. n. med. Wacław Droszcz

 

 

Jaki jest mechanizm kaszlu?

Kaszel jest odruchem na podrażnienie pewnych struktur anatomicznych w krtani, tchawicy, oskrzelach i opłucnej, które nazywa się receptorami kaszlowymi.
W większości przypadków jest to odruch celowy, który wiedzie do usuwania z dróg oddechowych wydzieliny lub ciał obcych, które przypadkowo wpadły do oskrzela (zachłyśnięcie się). Jest więc celowym odruchem obronnym. W trakcie kaszlu powietrze opuszcza płuca z szybkością samochodu wyścigowego, co jest poprzedzone dużym wzrostem ciśnienia w dolnych drogach oddechowych, takim, które upośledza przepływ krwi w płucach, niekiedy wręcz go przerywa. Skutkiem tego jest również zahamowanie odpływu krwi z serca do mózgu. Stąd też niekiedy utraty przytomności w napadzie kaszlu.

Nowotwór płuca

Długotrwale utrzymujący się kaszel, a szczególnie zmiany jego charakteru u osoby palącej, nakazuje rozważenie czy nie jest on wynikiem nowotworu oskrzela i zgłoszenie się do lekarza.

Zakażenia bakteriami

Ostatnio bardzo częstym czynnikiem "kaszlorodnym" są zakażenia tzw. atypowymi bakteriami (Chlamydia, Mycoplasma).

Nie ma praktycznych możliwości wykrycia tych zakażeń, ale sam początek i przebieg choroby może sugerować to zakażenie, a mianowicie: złe samopoczucie, objawy "grypopodobne" i kaszel suchy i dokuczliwy, tylko stany podgorączkowe.

Osłuchiwaniem płuc lekarz wykrywa niewielkie odchylenia lub wręcz "nic". Inne objawy ustępują, a kaszel trwa przez kilka tygodni, a nawet miesięcy i niewiele można na to pomóc.

Jak sobie radzić z kaszlem?

Problemem nie jest kaszel "mokry". To objaw celowy i tłumienie go może mieć skutki negatywne.

Kaszel "suchy", inaczej zwany kaszlem nieproduktywnym, wymaga stosowania leków, które uczynią go "mokrym", przez zastosowanie różnego rodzaju leków wykrztuśnych - np. mukolitycznych, nawodnienie miejscowe wziewne (nebulizatory elektryczne) lub domowe sposoby, jak wdychanie ciepłej pary z naczynia z gorącą wodą.
Suchy kaszel zwalcza się również lekami hamującymi odruch, jak kodeina (wymaga to recepty i założenia, że lek ten będzie stosowany krótko, bo może on wywołać uzależnienie), lub lepiej deksometorfan, który działa jak kodeina, ale jest pozbawiony niektórych niekorzystnych działań tego ostatniego leku.

W pewnych sytuacjach specjalista pneumonolog może zaproponować badanie bronchoskopowe (podejrzenie nowotworu lub ciała obcego w oskrzelu) i wówczas rozsądnie jest wyrazić na to zgodę.

 

Przyczyny kaszlu

Ostre

  • Zakażenia ostre oskrzeli i górnych dróg oddechowych.

  • Niewydolność krążenia (stan przedrzęskowy płuc).

  • Ciało obce w oskrzelu.

  • Kaszel jako wariant astmy.

  • Choroby opłucnej (zapalenie, odma opłucnowa).


Przewlekłe

  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli

       a) palacza (należy to do typowych objawów),
       b) osoby niepalącej, jako wyraz upośledzonej
           odporności na zakażenia lub wpływu czynników
           środowiska.

Czynniki środowiskowe

Mogą obejmować nieodpowiednie warunki pracy, jak zapylenia i inne. Ostatnio problemem są pomieszczenia klimatyzowane, które jak podejrzewam, są nieodpowie-dnio konserwowane.

Warunki domowe

Mogą działać również niekorzystne. Trudno nazwać zdrowotnie obojętnymi kuchnie węglowe i gazowe. Ideałem są kuchnie elektryczne.

 

 

W pewnych sytuacjach napady kaszlu można likwidować lekami, które stosuje się w leczeniu napadu astmatycznego (np. Salbutamol). Jeżeli dojdzie do jego zahamowania, sugeruje to wariant kaszlowy astmy.

Człowiek nieprzytomny nie kaszle, często pierwszym objawem powracającej świadomości jest kaszel.

Czynniki psychogenne mają istotne znaczenie w wywołaniu napadu kaszlowego. Dla przykładu, osoba, która kaszle, może w teatrze na samą myśl, że może zakaszleć, starać się go hamować, i to się nie udaje.

W takich przypadkach korzystnie jest profilaktycznie przyjąć lek przeciw kaszlowy lub lek uspokajający.

Kaszel jest zawsze objawem męczącym, czasem banalnym, a czasem wręcz groźnym.

Należy o tym pamiętać! •